Puoluekokousaloite: Sääntelyhiekkalaatikot vauhdittamaan innovaatioita ja kasvua

Tämä on Helsingin Edistyskokoomuksen aloite Kansallinen Kokoomus rp:n varsinaiseen puoluekokoukseen Jyväskylässä 5.–7.6.2026. Lisätietoa puoluekokouksesta täällä.

———-

Suomen kilpailukyky rakentuu yhä enemmän kyvylle kehittää ja ottaa käyttöön uusia teknologioita ja liiketoimintamalleja. Nykyinen sääntely ei kuitenkaan kaikilta osin pysy kehityksen mukana, mikä voi hidastaa innovaatioiden syntymistä ja markkinoille pääsyä.

Useissa Euroopan maissa on otettu käyttöön sääntelyhiekkalaatikoita (regulatory sandbox), joissa yritykset voivat testata uusia tuotteita ja palveluita rajatusti ja viranomaisen valvonnassa ennen laajempaa käyttöönottoa. Kansainväliset kokemukset ja tutkimus viittaavat siihen, että tällaiset mallit voivat nopeuttaa innovaatioiden markkinoille pääsyä, parantaa yritysten rahoituksen saatavuutta sekä lisätä viranomaisten ja yritysten välistä vuorovaikutusta. Samalla ne tarjoavat viranomaisille mahdollisuuden kehittää sääntelyä käytännön kokemusten pohjalta.

Suomessa vastaavia toimintamalleja on hyödynnetty toistaiseksi rajallisesti. Kilpailu investoinneista ja osaajista kiristyy, ja Suomen etu on, että sääntely-ympäristö on ennakoitava, mahdollistava ja kansainvälisesti kilpailukykyinen.

Sääntelyhiekkalaatikot tarjoavat hallitun ja matalariskisen tavan yhdistää innovaatioiden edistäminen sekä korkea turvallisuuden ja kuluttajansuojan taso. Kyse ei ole sääntelyn purkamisesta sinänsä, vaan sen kehittämisestä käytännön kokeilujen kautta.

Kokoomuksen tulee edistää toimintamallia, jossa keskeiset viranomaiset voivat ottaa käyttöön sääntelyhiekkalaatikoita erityisesti aloilla, joilla teknologinen kehitys on nopeaa. Tavoitteena tulee olla selkeä ja läpinäkyvä malli, jossa yrityksillä on mahdollisuus hakeutua kokeiluihin, viranomaiset voivat tapauskohtaisesti soveltaa sääntelyä rajatusti, ja kokemuksia hyödynnetään sääntelyn kehittämisessä.

Edellä mainitun perusteella Helsingin Edistyskokoomus esittää, että

hyväksyessään tämän aloitteen puoluekokous velvoittaa puoluehallitusta ja suosittaa kokoomuksen eduskuntaryhmää edistämään toiminnassaan sitä, että Suomessa luodaan edellytykset sääntelyhiekkalaatikoiden laajemmalle käyttöönotolle sekä kehitetään viranomaisten toimintatapoja siten, että ne tukevat uusien innovaatioiden testaamista ja markkinoille pääsyä hallitusti, turvallisesti ja ennakoitavasti.

 
Seuraava
Seuraava

Puoluekokousaloite: Päällekkäisten terveystarkastusvaatimusten purkaminen liikenteen lupajärjestelmissä