Puoluekokousaloite: Erityisvaltuutetut koottava eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian yhteyteen
Tämä on Helsingin Edistyskokoomuksen aloite Kansallinen Kokoomus rp:n varsinaiseen puoluekokoukseen Jyväskylässä 5.–7.6.2026. Lisätietoa puoluekokouksesta täällä.
———-
Suomessa toimii useita erityistehtävää hoitavia valtuutettuja, kuten tasa-arvovaltuutettu, yhdenvertaisuusvaltuutettu, lapsiasiavaltuutettu ja vanhusasiavaltuutettu. Erityisesti näiden toimijoiden tehtäväkenttä on edistää perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista ja laillisuusvalvonta niiden edustamien eri väestöryhmien näkökulmasta.
Järjestelmä on kehittynyt vaiheittain, ja kokonaisuus ja lainsäädäntö on hajautunut. Kansalaisen näkökulmasta usean toimijan järjestelmä voi näyttäytyä vaikeasti hahmotettavana. Toimijoiden tehtävissä ja toimivaltuuksissa voi olla rajanvetohaasteita ja osin päällekkäisyyksiä. Lisäksi jo nyt tasa-arvovaltuutetulla ja yhdenvertaisuusvaltuutetulla on jaettu toimielin. Hallinnon toimivuuden ja tehokkuuden kannalta olisi hyvä yhdistää ja selkeyttää toimintoja.
Valtuutettujärjestelmää tulee tarkastella kokonaisuutena ja uudistaa siten, että se vahvistaa kansalaisten oikeusturvaa, parantaa toiminnan vaikuttavuutta sekä selkeyttää hallintorakennetta. Suomen kansallinen ihmisoikeusinstituutio koostuu eduskunnan oikeusasiamiehen, Ihmisoikeuskeskuksen ja sen ihmisoikeusvaltuuskunnan muodostamasta kokonaisuudesta. Kaikki toimivat oikeusasiamiehen kanslian yhteydessä. Tähän kokonaisuuteen yhdistettynä saataisiin yllä mainittujen toimijoiden tehtäväkenttää yhtenäistettyä ja vahvistettaisiin kaikkien organisaatioiden asemaa ja osaamista perus- ja ihmisoikeuden laillisuusvalvonnassa ja edistämisessä.
Edellä mainitun perusteella Helsingin Edistyskokoomus esittää, että
hyväksyessään tämän aloitteen puoluekokous velvoittaa puoluehallitusta ja suosittaa kokoomuksen eduskuntaryhmää edistämään seuraavia uudistuksia:
Selvitetään ihmis- ja perusoikeuksien valvontaa ja ohjausta koskevaa erityistehtävää hoitavien valtuutettujen kokoaminen yhteen, esimerkiksi eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian yhteyteen.
Vahvistetaan ja keskitetään osaamista, puretaan päällekkäisyyksiä ja selkeytetään työnjakoa valtuutettujen välillä.
Tehostetaan resurssien kohdentamista ja järjestelmän ymmärrettävyyttä.